Mesto Rab

O meste

Mesto Rab je administratívno-správnym a tiež hlavným turistickým centrom ostrova.

Jeho stará časť sa rozkladá na vyvýšenom poloostrove nad prístavom. Nájdeme tu množstvo historických budov - veže, kostoly, nádvoria, uličky, záhrady, výhľady. Z veží je prekrásny výhľad na mesto, prístav a okolie. Stará časť začína záhradou pri majáku - na konci výbežku a končí mestským borovicovým a dubovým parkom. Starým mestom prechádzajú tri hlavné uličky - horná, stredná a dolná, ktoré sú prepojené množstvom úzkych uličiek. Poprechádzajte sa nimi a nechajte na seba dýchať romantiku stredomorského letoviska.

Nájdete tu množstvo reštaurácií, kaviarničiek, barov, pizzérií a ochutnať môžete lahodnú zmrzlinu. Kto chce nakúpiť, má na výber početné malé predajne s textilom, odevami, doplnkami a suvenírmi a tiež trhové mestečko v centre starého mesta, pod mestským parkom. Okolo prístavu v tvare písmena U sa tiahne promenáda. Chodník pre chodcov a cesta s parkovacími miestami pre autá.

Popri promenáde kotvia väčšie a menšie výletné lode, jachty a vodné taxíky. na konci prístavu má vyhradené miesto trajekt pre peších na ostrov Pag, Krk a do Rijeky. Na druhej strane prístavu je marina pre plachetnice - miesto pre natankovanie, opravu a oddych lodí.

Neďaleko je hotelový komplex Padova. Za ním začína letovisko Banjol. Od stredu prístavu sa dostaneme do novej časti hlavného mesta, ktorou je vlastne predmestie s názvom Palit. Tu je pešia zóna s tržnicou, obchodmi, bankami a zmenárňami.

História

Mesto Rab založili ako pevnosť s názvom "Arbe" kmene Liburnov. Osada bola olemovaná hustým čiernym lesom duba cezmínového a borovice pobrežnej.

V 1. storočí dal rímsky cisár Augustus Oktaviánus okolo mesta Felix Arba a prístavu postaviť hradby a veže. Na ich základoch dnes stoja zvyšky rabského opevnenia.

Stará časť s výrazným vplyvom benátskej architektúry sa rozkladá na skalnatom, pomerne úzkom polostrove, novšie štvrte sa ťahajú pozdĺž pobrežia až k obciam Banjol a Barbat, tvoria s nimi takmer súvislý pás.

Opevnenie bolo za vlády Benátčanov rozšírené o prístav a 16 hektárový prírodný park Komrčar. V starom meste nájdeme Kniežací palác s opevnenou vežou, na ktorý sa napája Morská brána s hodinami. Vedľa Mestskej lodžie stojí gotický kostolík sv. Ducha. Gotický Palác Cassiovcov bol dlhú dobu sídlom biskupov. Kostol sv. Andrija s cennými obrazmi je súčasťou kláštora Benediktínok.

Až 26 metrov vysoká románska zvonica katedrály (postavená mimo chrámu) je symbolom mesta a patrí k najkrajším na celom chorvátskom Jadrane. Katedrála Nanebovzatia Panny Márie – trojloďová bazilika z 12. storočia patrí medzi najhodnotnejšie románske stavby východného Jadranu. Vzácnou relikviou je hlava sv. Krištofa, patróna Rabu. Kostol sv. Antona Pustovníka stojí na konci mysu starého mestského jadra.

Nad brehom, akoby v rade, stojí ešte niekoľko chrámov – Kostol sv. Justíny so sakrálnym múzeom, Kostol sv. Kríža z 13. storočia a románska zvonica z 12. storočia. Z množstva patricijských domov vynikne monumentálny Palác Dominis-Nimira z 15. storočia s prvkami gotiky a renesancie.

Videogaléria

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Prajeme vám štastnú cestu.