Každý žijeme v inej časti Slovenska (prípadne v iných krajinách), preto nie všetci to majú na Rab najbližšie po tej istej ceste. Budapešť alebo Viedeň ste už istotne navštívili, takže začneme s popisom trasy až v týchto mestách.
Kto cestuje po diaľnici Žilina-Bratislava, ten to má najbližšie cez Rakúsko a Slovinsko. Všetkým ostatným odporúčame cestu cez Maďarsko.
Z Bratislavy ideme na Viedeň, potom na Graz, kde odbočíme na Maribor a Zagreb. Prejdeme Slovinskom okolo Mariboru, stále smer Zagreb. Niektoré úseky sú bohužiaľ bez diaľnice. Od hraničného priechodu Macelj to už je po diaľnici do Zagrebu len 70 km.
Bratislava - Viedeň - Graz - Maribor - Zagreb - Karlovac - Žuta Lokva - Senj - Stinica - Rab
Je potrebné dostať sa na obchvat okolo Budapešti a odbočiť na smer Székesfehérvár (Balaton). Potom stále po diaľnici okolo Balatonu, okolo mesta Nagykanizsa, až na hranicu s Chorvátskom (Letenye-Goričan). Odtiaľ ďalej až po Zagreb.
Komárno - Budapest - Székesfehérvár - Zagreb - Karlovac - Žuta Lokva - Senj - Stinica - Rab
Od Zagrebu je trasa rovnaká pre obidve varianty. Takmer celý úsek cesty v Chorvátsku sú diaľnice (okrem posledných 70 km cez horský masív a po pobreží). Ideme smer Split okolo Karlovacu a z diaľnice zídeme na exite Žuta Lokva, smer Senj. Senj je prvé prímorské mesto po ceste a dostaneme sa k nemu prechodom cez prímorský horský masív sedlom Vratnik a potom nekonečnými serpentínami až na úroveň mora. V Senji odbočíme na Karlobag / Otok Rab / Zadar a popri mori pokračujeme na juh ešte 35 kilometrov. Na ostrov Rab sa dostaneme trajektom z osady Jablanac/Stinica.
Poplatok za diaľnicu je možné zaplatiť na čerpacích staniciach (v Komárom na pravej strane alebo tesne pred vstupom na diaľnicu po ľavej strane). Platiť je možné (a aj výhodnejšie) debetnou alebo kreditnou platobnou kartou. Oficiálny cenník s možnosťou zaplatenia cez internet: TU.
Poplatok za diaľnicu je možné zaplatiť na čerpacích staniciach. Platiť je možné platobnou kartou.
Poplatky sa platia pri výjazde zo spoplatnených úsekov. Je možné platiť aj embosovanými kartami typu MasterCard alebo Visa. Obytné autá a karavany platia viac. Oficiálny cenník: TU.
Platí sa za každú osobu v aute od 3 rokov. Obytné autá a karavany platia viac. Je možné platiť kartou, Kunami aj Eurami. Oficiálny cenník: TU. Odchody trajektov: TU.
V Chorvátsku je oficiálna mena Kuna. Aktuálny kurz je 1 EUR = 7,35 Kuna (20.5.2022 - Tatrabanka).
Kuny si môžete zameniť v našich bankách ešte pred odchodom na dovolenku. Meniť môžete tiež v bankách na ostrove s výhodnejším kurzom ako u nás doma. Niekoľko pobočiek je v hlavnom meste (Rab) a jedna v letovisku Lopar. Meniť je možné tiež v turistických agentúrach v jednotlivých letoviskách, čo je však menej výhodné. Najmenej výhodné je meniť v zmenárňach na ostrove. Ich majitelia zavádzajú turistov kurzami na ceduliach, kde je ale kurz nie pre nákup Kuna ale na predaj.
Pokiaľ máte možnosť zadarmo vyberať z bankomatov v zahraničí, využite túto možnosť. Je to veľmi výhodné a bez čakania ako v banke. Bankomaty sú vo väčšine letovísk.
Samozrejmosťou je možnosť platby kartou v supermarketoch. Je možné použiť všetky bežné debetné a kreditné karty. Ak máte platobnú kartu, tento spôsob platby je zo všetkých najvýhodnejší.
Ceny pohonných hmôt sú v Chorvátsku veľmi podobné našim. Nemá cenu špekulovať, či natankujete u nás, alebo v zahraničí. Veľa nezískate ani nestratíte. No odpočívadlá sú na diaľnici kvalitné a bezpečné. Oplatí sa zastaviť, oddýchnuť, vypiť kávičku a popri tom natankovať.
Ak z akéhokoľvek dôvodu nechcete po ostrove chodiť autom, máme pre vás dobrú správu. Na Rabe premáva lokálna autobusová doprava, ktorá nie je drahá. Infoweb nájdete TU. A tu sú odchody autobusových liniek:
Od 15.júna 2017 platí nová európska regulácia cien v roamingu. Čo to pre nás znamená? Že v Chorvátsku telefonujeme, SMS-kujeme a dátujeme takmer ako doma. Slovo "takmer" je veľmi dôležité, pretože to neplatí vždy. Hlavne čo sa týka dát. Ak máte totiž v podmienkach od mobilného operátora napísané, že dáta môžete míňať len v jeho sieti alebo len na Slovensku, tak v Chorvátsku nebudete mať žiadny internet, alebo za iné ceny. Toto je dobré zistiť si ešte pred cestou. S volaniami a SMS je to skoro vo všetkých prípadoch naozaj ako doma.
Takmer všetky domy na Rabe, s ktorými spolupracujeme, majú pre hostí internet cez WiFi. Ak ste ale mimo domu (na pláži, v prírode alebo meste), často budete mimo dosahu WiFi. Vtedy sa dáta v mobile budú hodiť. Ak si uvedomíme, že na dovolenke sme viac vonku ako v bežné dni, dát minieme oveľa viac. Potom nám nemusí stačiť napríklad ani 2 GB, ktoré máme v balíčku. Vtedy je lepšie zaobstarať si dáta od lokálneho operátora.
V Chorvátsku prevádzkujú siete traja mobilní operátori, ktorí ponúkajú volania a internet aj na predplatených kartách: A1, Telekom, Telemach
A1 má v ponuke neobmedzený internet za 75 Kún (10 EUR) na týždeň. Kúpite ho vo firemných predajniach, stánkoch, supermarketoch a na čerpacích staniciach. Viac info TU.
Chorvátsky Telekom (T-Mobile) má v ponuke neobmedzený internet za 85 Kún (11 EUR) na týždeň. Kúpite ho vo firemných predajniach, stánkoch, supermarketoch a na čerpacích staniciach. Viac info TU.
Naša skúsenosť hovorí, že najlepšie fungujú tieto lokálne SIM, keď ich použijete s prenosným 3G/4G routerom. Taká malá krabička, kde vložíte SIM a všetky vaše mobily, tablety a notebooky sa na ňu pripoja cez WiFi. Má vlastnú baterku, ktorá vydrží niekoľko hodín. Nabíjať ju môžete adaptérom od mobilu zo siete alebo zo zapaľovača v aute. Ak ju zapojíte do zapaľovača, celé auto môže počas cesty internetovať a deti budú kľudnejšie.
Prenosný 3G/4G WiFi router si môžete výhodne kúpiť TU. Poslúži vám nielen v Chorvátsku.
V Chorvátsku používajú rovnakú rozvodnú sústavu ako u nás, teda 230V a 50Hz. Stretnúť sa môžeme s dvomi typmi zásuviek:
1. Zásuvka bez ochranného kolíka. Zásuvka nemá stredný kolík, ako majú naše zásuvky a má len dve dierky pre kolíky vidlice. Tu môžeme použiť všetky typy našich vidlíc - ploché dvojvodičové (nabíjačky mobilov, holiace strojčeky), trojvodičové (PC vidlice, predlžovačky), ale tiež klasické biele "roztrojky" s okrúhlou vidlicou.
2. Zásuvka s ochrannými plieškami. Tie sú v hornej a dolnej časti zásuvkového kruhu. Slúžia rovnako ako v prípade našich zásuviek ochranný stredový kolík. Tu môžeme použiť takmer všetky typy našich vidlíc - dvojvodičové (nabíjačky mobilov, holiace strojčeky), trojvodičové (PC vidlice, predlžovačky), no nie klasické biele "roztrojky" s okrúhlou vidlicou, pretože tie nemajú zkosené kraje a pliešky v hornej a dolnej časti. Všetky nové typy predlžovačiek a PC káblov sú univerzálne a v Chorvátsku použiteľné (majú aj stredový kolík aj bočné pliešky - tie však nie sú povinné - stačí vykrojenie).
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.
Prajeme vám štastnú cestu.